W Diagnozie osobososci używa się 2 głównych zbiorów danych
DSM i ICD
Są to podręczniki zawierające metodologie i statystykę opisujące zaburzenia psychiczne i somatyczne, każde z nich co jakiś czas jest aktualizowana poprzez zmniejszenie albo dodanie grup aberracji tak by odpowiadały najnowszym doniesieniom ze świata nauki. Czyli opisy, objawy i inne kryteria niezbędne do diagnozowania zaburzeń zdrowia psychicznego jak również statystyki dotyczące płci najbardziej dotkniętych chorobą, typowy wiek zachorowania, skutki leczenia oraz typowe metody.
Dzięki temu, można podczas diagnozy celniej określić kierunek pracy terapeutycznej, sama diagnoza – to informacja dla prowadzącego terapeuty, z jaka grupą problemów mierzy się pacjent.
Trzeba pamietać, że takie podręczniki, są stworzone po to, by ułatwić prace specjalisty – nazwać problem i nadać kierunek pracy.
Problem z nazewnictwem zaburzeń jest szeroki i obejmuje przede wszystkim zamknięcie się na pewne czynniki, dlatego dobry specjalista wybiera różne metody, działając na wielu płaszczyznach, integralnie.
Diagnoza wtedy jest oczywiście bardzo ważnym narzędziem, natomiast nie zamyka pracy w obrębach zaburzenia opisanego w podręczniku.
Diagnoza Osobowości ma największe znaczenie, kiedy jest wymagana do dalszego leczenia lekami, albo uzyskania orzeczenia o specyficznym rodzaju dysfunkcji.
Diagnoza Neuropsychologiczna
Neuropsychologia to specjalizacja kliniczna, zajmująca się badaniem i opisywaniem związków pomiędzy układem nerwowym a procesami poznawczymi. Diagnoza, tak jak w przypadku osobowości, odbywa się za pomocą testów. Badają one funkcje wykonawcze, nasze możliwości motoryczne, różne procesy w odniesieniu do działania OUN. Aby zrozumieć źródło problemu albo określić postęp chorób neurodegeneracyjnych stosowane są różne metody i testy.
Mózg jest jednocześnie najmniej zbadanym organem w ludzkim ciele, jednocześnie najciekawszym w swoim działaniu i najszybciej rozwijającym się jako zagadnienie naukowe. Z każdym dniem na całym świecie naukowcy odkrywają coraz więcej informacji, a te już odkryte pomagają nam zrozumieć co leży u podstaw zaburzeń, albo skąd wynika to w jaki sposób podejmujemy decyzje i tym samym stajemy się „sobą”.