Diagnoza IQ
Wśród psychologów istnieją dwie grupy, Ci którzy uważają inteligencje jako jeden czynnik, który zawiera grupę umiejętności poznawczo-wykonawczych wraz z ich estymacja dzięki której można określić iloraz inteligencji badanego przedstawiając go w jednym elemencie pod nazwa IQ.
A także Ci którzy uważają, że wyróżniamy jej różne postaci. Przez co diagnoza jej, stanowi o wiele szersze zagadnienie, które wymaga ogromnej wiedzy i narzędzi. W tym podejściu każdy z wariantów reprezentuje inny zestaw umiejętności, które w czasie życia możemy trenować i badać ich wielkość na rożny sposób.
- Inteligencja logiczno – matematyczna
- Inteligencja językowa (inaczej lingwistyczna, werbalna)
- Inteligencja przyrodnicza (inaczej naturalistyczna lub środowiskowa)
- Inteligencja muzyczna (inaczej słuchowa lub rytmiczna)
- Inteligencja przestrzenna
- Inteligencja ruchowa (inaczej kinestetyczna)
- Inteligencja interpersonalna (społeczna)
- Inteligencja intrapersonalna (intuicyjna)
Dzięki bogatym rozróżnieniu tych skal, możemy nanieść osobę na osi, gdzieś pomiędzy każdą z nich. Co daje nam szerszy obraz postrzegania jego możliwości, atutów czy wartości we wszelakim zakresie. A także lepiej zrozumieć, skąd pochodzi problem i w jakim zakresie należy rozpocząć trening by zwiększyć umiejętności których brakuje, albo ulepszyć te, w których jest się najlepszym.
Do tego wykorzystujemy wiele narzędzi, z zakresu psychologii, neurologii i neuropsychologii. Aby diagnoza stanowiła całkowity obraz tego co możemy zbadać na dzisiejszy stan wiedzy, inwestujemy w najnowsze testy i badania. A po wszystkim mamy wiele możliowsci zmiany i treningu od funkcji społecznych po te poznawcze, językowe czy motoryczne.